Bezpieczeństwo morskie


English version of „Port regulations”.

Liczenie osób odbywających podróż morską i przekazywanie informacji

System rozgraniczenia ruchu statków TSS 'Ławica Słupska' – TSS Slupska Bank

Zmiana systemu rozgraniczenia ruchu TSS 'Ławica Słupska' (TSS Slupska Bank)

Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC), Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), podczas obrad 102 sesji, która odbyła się w dniach 4 – 11 listopada 2020 r. przyjął zmiany w systemie rozgraniczenia ruchu TSS Ławica Słupska. Zmieniony system zacznie obowiązywać od dnia 1 czerwca 2021 r.

Opis zmienionego system rozgraniczenia ruchu TSS 'Ławica Słupska' (TSS Slupska Bank)

System rozgraniczenia ruchu składa się z trzech części:

Część zachodnia:

  • dwa pasy ruchu o szerokości 1.75 mili;
  • strefa separacyjna o szerokości 0.5 mili;
  • Część centralna:

  • dwa pasy ruchu o szerokości 1.6 mili;
  • strefa rozgraniczenia ruchu o szerokości 0,4 mili od strony zachodniej i 0,8 mili od strony wschodniej;
  • strefa ruchu przybrzeżnego;
  • Część wschodnia:

  • dwa pasy ruchu o zmiennej szerokości;
  • strefa rozgraniczenia ruchu o zmiennym kształcie I szerokości;
  • strefa ruchu przybrzeżnego.
  • Schematyczne przedstawienie zmian wprowadzonych w TSS Ławica Słupska

    Schematyczne przedstawienie zmian wprowadzonych w TSS Ławica Słupska

    Zmieniony system rozgraniczenia ruchu TSS Ławica Słupska

    Zmieniony system rozgraniczenia ruchu TSS Ławica Słupska

    Współrzędne geograficzne zmienionego systemu oraz mapa 152 (INT1292) znajdują się w załączniku 'Zmieniony System Rozgraniczenia Ruchu TSS 'Ławica Słupska'.

    Nadzór nad ruchem statków w obszarze TSS Ławica Słupska pełni Służba Kontroli Ruchu Statków VTS Ławica Słupska wykonując następujące zadania:

  • prowadzi kontrolę i zarządzanie ruchem statków poprzez wydawanie instrukcji, zaleceń i nakazów, w szczególności gdy w ocenie operatora VTS sytuacja może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi;
  • prowadzi nadzór nad przestrzeganiem przez statki przepisów ruchu i innych przepisów obowiązujących na wyznaczonych trasach przepływu i w systemie rozgraniczenia ruchu;
  • wykorzystując dostępne systemy radarowe, urządzenia łączności oraz Automatyczny System Identyfikacji (AIS) prowadzi, w obszarze, o którym mowa w Załączniku nr 1, serwis informacyjny.
  • Kapitan każdego statku korzystającego z systemu rozgraniczenia ruchu, nawigującego w jego pobliżu lub przecinającego system obowiązany jest do przestrzegania Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (COLREG 1972), w tym prawidła 10 wymienionych przepisów

    Zmieniony System Rozgraniczenia Ruchu TSS 'Ławica Słupska'.docx

    W związku z licznymi pytaniami, kierowanymi do Ministerstwa Infrastruktury, dotyczącymi możliwości posługiwania się przez żeglarzy na terytorium Polski certyfikatami kompetencji wydawanymi przez ISSA (International Sailing Schools Association), resort zwrócił się administracji morskiej Wielkiej Brytanii (MCA - Maritime&Coastguard Agency) z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień, potwierdzonych stosownym dokumentem. Za dokument, w rozumieniu art. 37a ust. 6 Ustawy o żegludze śródlądowej, należy rozumieć dokument wydany przez administrację danego państwa lub podmiot przez nią upoważniony. Z otrzymanej przez Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzi od MCA jednoznacznie wynika, że ISSA nie posiada uznania administracji brytyjskiej ani prawa do wydawania jakichkolwiek certyfikatów kompetencji w jej imieniu. Mając na względzie powyższe, a także przepisy art. 37a Ustawy o żegludze śródlądowej, należy wobec tego uznać, że certyfikaty kompetencji ISSA nie mogą być traktowane jako dokumenty uprawniające do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych na terytorium RP.